O Projekcie

Zakończyliśmy fazę akademicką projektu!

Nasze urządzenie autonomicznie dokonało zapylenia roślin przygotowanych przez Zakład Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa na testach w Puławach. Zabraliśmy pierwsze plony uzyskane dzięki naszemu robotowi. Osiągnęliśmy nasze cele dzięki zbudowaniu systemu opartego na komputerowym rozpoznaniu obrazu, urządzeniu pozwalającemu na przemieszczanie się robota i urządzenia zapylającego (miotełki do zbierania i przenoszenia pyłku). Niewątpliwie najważniejszym produktem jest oprogramowanie pozwalające na autonomiczną realizację zadań – zapylania, ale także obserwacji roślin a w przyszłości ich nawożenia i inteligentnej dystrybucji środków ochrony rośli. Demonstrator naszego robota jest gotowy!

Z efektami naszych dotychczasowych osiągnięć można zapoznać się tutaj:

Polska Agencja Prasowa (PAP) – 1
Polska Agencja Prasowa (PAP) – 2
TVN (Dzień Dobry TVN)
Puls Biznesu
Strefa Agro (Magazyn branżowy)
TVP „Prawdę mówiąc”
Mam startup
Testy robota latającego – autonomiczne zapylanie w locie

Nadchodzące wydarzenia: oglądajcie nas w jednym z odcinków „Wynalazcy przyszłości” na Discovery (styczeń 2017)

Co dalej?

Teraz nasze rozwiązanie chcemy wprowadzić na rynek – w tym celu poszukujemy chętnych do inwestycji w opracowane rozwiązanie w celu wspólnej budowy inteligentnej platformy zrównoważonego rolnictwa. Chcemy zbudować teraz prototyp i pierwsze egzemplarze serii informacyjnej urządzenia, które zatrudnimy w prawdziwych warunkach polowych.

Więcej szczegółów w materiale promocyjnym: Teaser

Zapraszam do kontaktu:

rdalewski@meil.pw.edu.pl
ph. +48 22 234 15 25
mob. +48 600 80 80 68

Dlaczego to robimy?

Nasze rozwiązanie  rozsądnie zastosowane może pomóc w pracy nad ochroną pszczół i zatrzymaniem ich wymierania. Dla przykładu, jedną z przyczyn zmniejszenia populacji pszczół w Stanach Zjednoczonych jest przewożenie ich do rejonów upraw, które wymagają krótko – okresowego ale intensywnego zapylania – np. do miejsca upraw migdałowców, czyli na południe zachodnie wybrzeża Stanów. Wiosną, na 2 tygodnie w roku, kiedy ma miejsce pylenie migdałowca ściągane są do pracy pszczoły z całych Stanów. Osłabione podróżą pszczoły (niekiedy podróżują nawet kilka tysięcy kilometrów!) są bardziej podatne na zachorowania. Do tego migdałowiec jest bardzo ubogi w składki odżywcze, więc ciężko pracujące owady są osłabione i wymagają dożywiania. Niekorzystne są również kontakty z innymi rojami, ponieważ sprzyjają one wymianie chorób i pasożytów, a przez tak krótki okres do tego na małym terenie roi tych jest bardzo dużo. Po pracy pszczoły muszą jeszcze wrócić do swoich domów, czyli miejsca skąd zostały przywiezione. Wszystko to powoduje zwiększoną śmiertelność owadów i osłabianie ich populacji. Nasze urządzenie mogłoby zastąpić pszczoły w procesie zapylania m.in. roślin ubogich w składniki odżywcze, pracować w szklarniach (w mogą być stosowane wyłącznie trzmiele), oraz przy uprawach hodowlanych, gdzie to ludzie zapylają rośliny.

Układ będzie składał się z częściowo-autonomicznego manipulatora zapylającego i autonomicznej centralnej jednostki zarządzającej. Rozwiązanie zostanie opracowane do etapu demonstratora technologii, który pozwoli na przygotować prototyp i opracować technologię produkcji seryjnej. Głównym zadaniem układu jest automatyzacja procesu zapylania kwiatów wybranych roślin w początkowym etapie wdrażania do zastosowania w uprawach kontrolowanych (zapładnianie krzyżowe i kontrolowana rekombinacja genetyczna), a docelowo każdej rośliny bez względu na warunki otoczeniu.

A w sposób bardziej zrozumiały – urządzenie, które chcemy stworzyć  w ramach programu LIDER  finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju , będzie składało  się z dwóch głównych elementów: „pszczoły” tj. robota pobierającego pyłek i przenoszącego go na znamię słupka kwiatu (tego samego lub innego) oraz Mocnego Komputera, który będzie sterował  ruchem pszczoły, planował dla niej zadaniań i nadzorował jej pracę. (W ramach projektu?) jednym z najważniejszych zadań jest stworzenie programu, który będzie odpowiadał za pracę całego systemu. Unikalną cechą urządzenia będzie autonomia, czyli  że będzie ono mogło pracować bez udziału człowieka. Krótko mówiąc nikt nie będzie musiał siedział w krzakach z pilotem żeby sterować pszczołą 😉